جاذبه های گردشگری شیراز

حمام وکیل در دوره زندیه در مرکز شیراز، در نزدیکی بازار وکیل ساخته شد. در ساخت این حمام از پیشرفته ترین معماری زمان خود استفاده شد. گرم خانه با سنگفرش پوشیده شده و درزیر سنگفرش ها دالان هایی باریک وجود دارد تا هوای گرم و بخار در آن جریان یابد و باعث گرم شدن کف حمام شود.

آرامگاه حافظ، شاعر قرن هشتم، در شیراز قرار دارد و این مکان یکی از جاذبه های تاریخی این شهر است. این آرامگاه 65 سال بعد از درگذشت حافظ به دست وزیرحاکم وقت در شیراز ساخته شد و در طول سال ها بارها مورد بازسازی ومرمت قرار گرفت.

باغ عفیف آباد که به آن باغ گلشن نیز می گویند یکی از باغ های تاریخی شیراز می‌باشد که در انتهای خیابان عفیف آباد واقع شده است و توسط ارتش اداره می‌شود. از آنجایی که یکی از موزه های بزرگ نظامی خاورمیانه در این باغ واقع شده است، این مکان رنگ و بوی نظامی به خود گرفته است.

یکی از باغ های بسیار معروف ایران که در شیراز واقع شده باغ ارم است که دارای چند بنای تاریخی و باغ گیاه شناسی می باشد. این باغ در زمان سلسله های زیادی مانند آل اینجو و آل اسحاق پابرجا بوده است، اما ظاهر کنونی این باغ بیشتر از همه مدیون تغییراتی است که کریم خان زند در آن انجام داده است.

خانه شاپوری ساختمانی متعلق به عبدالصـاحب شاپوری از تاجران بزرگ شیــراز بوده و امروزه خانه و باغ شاپوری، نمونه‌ای ارزشمند از دوران خود به حساب می‌آید، چرا که نمایانگر نوآوری و ابداع در طراحـی پلان، نما و سازه است، همچنین نوآوری‌های به کاررفته در ساختار باغ، آن را به یک باغ ایرانی اروپایی تبدیل کرده‌اند.

نصیرالملک از مساجد قدیمی شیراز است که در نزدیکی شاه چراغ قرار دارد. این مسجد از نظر کاشی کاری و مقرنس باارزش ترین مسجد ایران است. به کار بردن شیشه های رنگی در این مسجد باعث شده که به آن لقب مسجد صورتی ایران را بدهند.

ارگ کریم خان در مرکز شهر شیراز و در مجاورت میدان شهرداری قرار دارد. همان طور که از نام مکان پیدا است، ارگ در دوره‌ی زندیه، ساخته شده و به عنوان مکانی برای زندگی کریم خان زند بوده است.

خانه قوام یا نارنجستان قوام شیراز یکی از زیباترین خانه باغ های ایرانی است که همانطور از نامش پیداست، دارای حیاطی با درخت های نارنج است. این خانه از املاک خاندان قوام و حاج ابراهیم خان کلانتر در دوران قاجار بودند که به دلیل ثروتمند بودن نفوذ زیادی داشتند.

با ورود به شهر شیراز اولین بنایی که می بینید دروازه قرآن است. در دوره زندیه این دروازه را بازسازی کردند و دو قرآن نفیس در بالای آن قرار دادند. بعدها دروازه به دستور رضاخان ویران شد و سال ها بعد بازرگانی شیرازی دوباره دروازه ای دیگر ساخت.

آرامگاه شیخ روزبهان در محله درب شیخ، جنوب خیابان لطفعلی‌خان زند، در محوطه سه پله سنگی قرار دارد که به ایوانی بدون سقف منتهی می‌شود و در اطراف ساختمان کشیده شده‌ است. پس از آن ایوان سقفی را می‌توان دید که در ادامه آن ایوانی دیگر با عرض کمتر و قبر شیخ و آرامگاه دو تن از فرزندان و فرزندزادگان وی در آنجا قرار دارد.

سعدیه جایی است که سعدی در اواخر عمر خود در آنجا زندگی کرد و پس از مرگ هم در همان جا به خاک سپرده شد. آرامگاه این شاعر بزرگ یک گنبد فیروزه ای دارد که بر روی هشت ستون مختلف قرار گرفته، دیوارهای آن مرمرین است و قبر سعدی دروسط آن قرار دارد.