شوشتر شهر آسیاب های آبی دنیا

شوشتر دیدنی‌های طبیعی و تاریخی فراوانی دارد که سفری به‌یاد ماندنی را برای شما می‌سازد. شوشتر چهارمین شهر پرجمعیت خوزستان است. جالب است بدانید این شهر از دوره‌ی ساسانیان تا ابتدای دوره‌ی پهلوی، مرکز استان خوزستان بوده است. اکنون مردم شوشتر به زبان فارسی با گویش شوشتری سخن می‌گویند.

آب و هوای شوشتر: شوشتر دلپذیرترین هوا را در پایان زمستان و ابتدای بهار دارد. آب و هوای این شهر مدیترانه‌ای است. میانگین دمای سالیانه در شوشتر 27٫2 درجه سانتی‌گراد گزارش شده است. این را هم بگوییم که رودخانه‌های دز و کارون از شوشتر عبور می‌کنند.

دیدنی‌های شوشتر: سازه‌های آبی شوشتر شامل آبشار و آسیاب‌های آبی که به آبشارها معروف هستند، بارزترین جاهای دیدنی شوشتر به‌ شمار می‌روند. این آبشار و آسیاب‌ها در میراث جهانی یونسکو ثبت شده‌اند. از دیدنی‌های دیگر شوشتر می‌توانیم به چهارطاقی برج کلاه‌فرنگی، پل شادروان، پل بند لشکر، بند میزان، قلعه‌ی سلاسل، کاروانسرای افضل و بند شاه علی اشاره کنیم که قرن‌ها قدمت دارند.

هزینه‌های سفر به شوشتر: شوشتر مقصد سفر گرانی به‌شمار نمی‌رود. می‌توانید باتوجه به بودجه‌ای که برای سفر کنار گذاشته‌اید، از میان هتل‌ها و رستوران‌های شوشتر انتخاب کنید. شوشتر هتل پنج یا چهار ستاره ندارد؛ اما به‌جای هتل‌های لوکس امروزی، چند هتل سنتی دارد.هتل عمارت افضل، هتل سنتی شوشتر یا خانه سرابی و هتل خانه تاریخی طبیب سه گزینه‌ی اقامت در شوشتر هستند که حال و هوای سنتی دارند.

سوغات شوشتر: لبنیات محلی، شیربرنج و سرشیر،‌ مربای زردک، انواع ترشی مانند ترشی لَگَجی، کره و روغن محلی، کلوچه، حلوا شکری، حلوا کنجدی، حلوا قُبِیط، هلیم، آش قُلقُل، خرما، شیره‌ی خرما، ارده، تخم هندوانه شوشتری و زردک سوغاتی‌های خوشمزه‌ی شوشتر به‌حساب می‌آیند که پیشنهاد می‌کنیم بخرید و بخورید؛ و هر چه را که امکان دارد با خود به سوغات ببرید.