از دیوار چین تا گرگان؛ 6 دیوار مرزی معروف که دنیا را ساختند

دیوارهای مرزی معروفی وجود دارند که دنیا را به شکلی درآورده‌اند که امروز می‌بینیم؛ دیوارهایی مهم با گذشته‌ای پرپیچ‌وخم و گاهی غمگین و تلخ. دیوارهای مرزی شواهدی بر وسواس‌های انسان‌ در رابطه‌ با مرزها و دل‌مشغولی‌اش برای تعریف خود در برابر افراد آن طرف مرز هستندمرزها جزو مهم‌ترین و چشمگیرترین ساخته‌های دست بشر هستند و درک آن‌ها مساوی است با درک تاریخ مدنیت انسان.

 

 

 

دیوار بزرگ گرگان

دیوار بزرگ گرگان که در گذشته به آن مار سرخ یا دیوار سرخ می‌گفتند از کناره دریای خزر تا کوه‌های گلیداغ در شمال کلاته به طول 200 کیلومتر کشیده شده است. این دیوار برای دفاع از سرزمین گرگان بنا شده است. هرچند که متأسفانه بیشتر طول این دیوار از بین رفته، اما هنوز هم بخش‌هایی از آن در زیر خاک باقی‌مانده است. این اثر تاریخی با ارزش، خوشبختانه در تاریخ 29 تیر 1387 به ثبت ملی نیز رسیده است.

دیوار بزرگ چین

طولانی‌ترین و بزرگترین سازهٔ مهندسی تدافعی و نظامی از لحاظِ زمانِ ساخت در جهان است. این دیوار در نقشه جغرافیایی چین 21٬196 کیلومتر امتداد یافته‌است. دیوار بزرگ چین در زمان چین شی هوانگ کامل شد. فرمانروایان پیش از او برای جلوگیری از هجوم اقوام صحراگرد، قسمت هایی از این دیوار را ساخته بودند. شی هوانگ تی بخش های مختلف این دیوار را به یکدیگر متصل کرد تا دژی به طول 2400 کیلومتر با 25000 برج نگهبانی در مرز شمالی چین شکل بگیرد.

دیوار عموریان سومری

نخستین تمدن شناخته شده در دنیا نامش را به خاطر ساخت یکی از اولین دیوارهای دفاعی جهان هم به ثبت رسانده است. در جریان قرن 21 قبل از میلاد، شولگی و شوسین که از فرمانروایان باستانی سومریان بودند برای حفاظت از سرزمین هایشان در برابر عموریان (قبیله ای چادرنشین که به بین النهرین هجوم بردند) نوعی مانع مستحکم و عظیم را بنا نهادند.

دیوار هادریان

حدودا در سال 122 قبل از میلاد بود که سلطان هادریان دستور داد نوعی حصار سنگی برای حفاظت از بریتانیای روم در برابر پیکت ها و دیگر قبایل بربر که در شمال انگلستان و اسکاتلند سکونت داشتند تاسیس گردد. نتیجه کار دیواری به نام هادریان بود که 117 کیلومتر طول داشت و از Solway Firth در ساحل غربی به سمت دهانه رودخانه تاین در شرق کشیده شده بود. این دیوار سه متر عرض و چهار متر طول داشت و در بخش های مختلف آن نیز قلعه هایی تاسیس شده بود.

دیوار برلین

دولت شوروی آلمان شرقی این دیوار را در سال 1961، پس از جنگ جهانی دوم بنا کرد؛ چراکه می‌خواست فاشیست‌ها و دشمنان را از منطقه بیرون کند. در واقع هدف اصلی ساخت دیوار این بود که جلوی مردم آلمان‌ غربی را از رفتن به آلمان شرقی بگیرد و نگذارد مردمان این دو طرف چیزی از کیفیت زندگی یکدیگر بدانند.

دیوارهای صلح بلفاست

دیوارهای صلح بلفاست برای جدایی میان همسایه‌ها ساخته شدند. در این مورد، این جدایی ریشه‌ای مذهبی داشت؛ با این هدف که همسایه‌های کاتولیک‌ را از همسایه‌های پروتستان‌ جدا کنند. این دیوارها که در اواسط مشکلات ایرلند شمالی در سال 1969 ساخته شدند، نماینده فیزیکی درگیری سیاسی بودند که سراسر کشور را درگیر خود کرده بود.