آشنایی با غار نمکی گرمسار

گرمسار شهری جذاب و دیدنی در استان سمنان است که قدمت آن و جاذبه هایی که در آن دارد به سال های پیش و دوران اشکانیان باز می گردد. در همسایگی این شهر دیدنی یک کویر پهناور، کوه دماوند و چندین قله ی دیگر قرار گرفته است که جلوه ی بی نظیری را برای بازدیدکنندگان فراهم می آورد.

 

با توجه به دارا بودن معادن نمک با کیفیت و بکر در ایران از این جاذبه ی شگفت انگیز می توان در فصل های سرما، برای جذب گردشگر استفاده کرد. تونل نمکی گرمسار یکی از معدن‌های با کیفیت و بکر در ایران است که تورهای طبیعت ‌گردی متعددی سالانه برای بازدید از آن برگزار می ‌شود.

شهر گرمسار از شمال با دماوند و از غرب با ورامین، از شرق با آرادان و از سمت جنوب با کویر مرکزی ایران همسایه است و از تنوع بالایی در طبیعتگردی برای گردشگران برخوردار است. از جمله جاذبه هایی که در این منطقه می توانید شاهد آن ها باشید تپه های مریخی هستند که از سراسر دنیا برای بازدید از آن ها به این منطقه سفر می کنند.

در ورودی تونل نمکی در گرمسار، دیواره های تیره و طوسی رنگی دارد و هر چه به عمق آن نزدیک تر می شویم درون این غار روشن تر و براق تر دیده می شود. نزدیک شدن به سطح های روشن تر گویای این موضوع است که زمان حفر آن نقطه از غار به حال نزدیک تر است. زمانی که در مسیر این تونل ها پیاده روی می کنید دیواره هایی از جنس نمک را مشاهده خواهید کرد که در سرتاسر آن استالاکتیت هایی از نمک آویزان هستند و همین موضوع زیبایی خاصی را به تونل نمکی در گرمسار بخشیده است.

زمانی که به بازدید از این منطقه ی جذاب و دیدنی می روید، زیباترین منظره ای که به چشمانتان برخورد می کند شیارهایی است که توسط باران شستشو می شود. همچنین در طول مسیر “کریستال های نمک” هم خود نمایی می کنند که به شکل های گل کلمی، تخم مرغی، لایه ای، با رنگ های متنوع دیده می شوند. این تنوع رنگ به دلیل وجود عناصر و ناخالصی ها در ترکیب نمک است.

برای بازدید از تونل نمکی در گرمسار می بایست حتما چراغ قوه مناسبی همراه خودتان داشته باشید، چرا که داخل این غار بسیار تاریک است و به دلیل تردد بسیار میانه های مسیر به سمت انتهای غار بسیار لغزنده است و عبور از کناره های غار امن تر خواهد بود.